Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Zapraszamy do bajki - projekt biblioteczny

W ramach projektu bibliotecznego „Zapraszamy do bajki” odbyły się w połowie lutego 2017 roku pierwsze przedstawienia kukiełkowe.

Projekt polega na wystawieniu danej bajki w bibliotece przez starszych uczniów naszej szkoły , której odbiorcami są młodsi uczniowie lub przedszkolaki.

 Dobór scenariusza, nauka manewrowania pacynkami, wyszukanie odpowiednich piosenek i efektów specjalnych, wykonanie scenografii do danej baśni, liczne próby, to ogrom pracy  tak ze strony uczniów jak i nauczycieli bibliotekarzy.

Celem projektu jest rozbudzenie w uczniach wrażliwości na odbiór sztuki teatralnej, aktywizacja czytelnicza uczniów, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań teatrem, rozwijanie indywidualnych zdolności uczniów, przygotowanie do świadomego odbioru sztuki teatralnej, kształtowanie umiejętności pracy w zespole, doskonalenie techniki czytania danej roli. Pobudzanie uczniów do spontanicznych działań artystycznych ( oprawa plastyczna, muzyczna, taneczna przedstawień, kompilowanie scenariusza). Wymiana pomysłów interpretacyjnych oraz możliwość zaprezentowania własnych umiejętności artystycznych.

Premierowa sztuka to „Czerwony Kapturek” klasyczna znana baśń wykonana przez uczennice z kl.6f dla dzieci ze świetlicy, przedszkola Familia w Swarzędzu, dla naszych grup zerówkowych oraz klas pierwszych.

Kolejne przedstawienie w ramach projektu to aktualny hit kinowy „Piękna i Bestia”, które w bibliotece obejrzały dzieci ze świetlicy, grupy zelówkowe oraz klasy drugie.

W przygotowaniu mamy kolejną, klasyczną baśń pt. „Kopciuszek”.

Przedstawienia cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u odbiorców sztuki, jak i u osób występujących.