Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Zajęcia przed wielkanocne

Dnia 4 lutego w Tłusty Czwartek w bibliotece gościliśmy klasę 4d.

Celem spotkania było poznanie dawnych zwyczajów i obrzędów towarzyszących ludziom w czasie od Tłustego Czwartku do Popielcowej Środy na terenie naszego kraju.

Najpierw nauczyciel bibliotekarz przeczytał rozdział z książki pt. „Święta z Tradycją” Marzeny Kuźmińskiej.

Dzieci dowiedziały się, że data Tłustego Czwartku zależy od daty Wielkanocy, która jest świętem ruchomym, zawsze jednak jest to ostatni czwartek karnawału.

W zależności od regionu kraju hitem tego dnia w miastach były pączki i faworki, a na wsiach racuchy, pampuchy i bliny.

Typowo kobiecą zabawą zapustną był „podkoziołek” – podczas którego panny i młode mężatki tańczyły w karczmie i wrzucały monety do miski umieszczonej pod kukłą słomianego koziołka. Składane mu datki miały zapewnić pannom szybkie zamążpójście, a mężatkom długie i zgodne życie małżeńskie.

Ostatnie dni karnawału nie mogły się obyć bez kolorowych korowodów przebierańców. Po omówieniu starych zwyczajów ludowych związanych z zapustami uczniowie wykonywali faworki w technice orgiami, próbowali prawdziwego pączka oraz przede wszystkim dobrze się bawili tańcząc w korowodzie, a gdy muzyka nagle umilkła tworzyli szybko „zastygłe figury”.

Zabawa była przednia, miejmy nadzieję, że dzieci na długo zapamiętają zwyczaje naszych przodków. To właśnie tradycja przekazywana kolejnym pokoleniom świadczy o naszej tożsamości narodowej oraz o kulturze społeczeństwa.