Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

W poszukiwaniu zaginionego komputera

W styczniu 2018 roku w bibliotece ruszył projekt biblioteczny pt. „Zróbmy teatr". W związku z tym odbyło się pierwsze przedstawienie teatralne poruszające problem bezpiecznego korzystania z komputera i internetu, doskonale wpisujące się w szkolne projekty: „Bezpieczeństwa w sieci” oraz „Tygodnia Europejskiego”.

Przedstawienie „W poszukiwaniu zaginionego komputera” zostało przygotowane i odegrane przez uczennice kl. 5b pod opieką nauczyciela bibliotekarza. 

W przedstawieniu wystąpili: Oliwia Stępień, Maria Raczkowska, Maja Szmyt, Zuzanna Szmania, Kinga Jędrzejak, Pola Widzińska,  Zuzanna Wittk Jeżewska,  Gabriela Robaszyńska, Wiktoria Rybińska.

 

Od października do grudnia odbywały się liczne  próby grupy teatralnej pod nazwą „Jak w zegarku”, na których wypracowywano najlepszą wersję danej sceny, poprzez kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi, spostrzegawczości oraz pamięci. Szlifowano umiejętność poprawnej wymowy z odpowiednią artykulacją, tempem, rytmem oraz intonacją. Doskonalono wyrażanie uczuć, emocji, stanów za pomocą gestów, mimiki, ekspresji i plastyki ciała.

W spektaklu poruszane były problemy uzależnienia od komputera, Internetu, komórki czy tabletu. Była to zabawna opowieść o dwójce przyjaciół Wojtku i Klarze, którzy poszukiwali zaginionego komputera. W trakcie swojej długiej podróży odwiedzili Rzym i Wenecję. Przeżywali wiele przygód, w trakcie których poznawali wiele dziwnych postaci, tj. kota, sowę czy nawet diabła.

To, co się wydarzyło, pozwoliło nastolatkom zrozumieć, co jest ważne w życiu i na co trzeba uważać.

Spektakl „ W poszukiwaniu zaginionego komputera” obejrzało 9 klas trzecich i 5 klas czwartych z naszej szkoły oraz kl. 2c i kl. 5b.

Publiczność przyjęła sztukę bardzo entuzjastycznie, tak jak w prawdziwym teatrze aktorzy wytworzyli aurę grozy i tajemniczości, która udzieliła się widowni. Ponadto wywiązała się miła atmosfera, podczas której młodsi uczniowie patrzyli z podziwem na starsze koleżanki, które zaimponowały im swoją twórczą postawą.

Tego typu wydarzenia pobudzają do aktywności kulturalnej całą społeczność szkolną.