Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

Dnia 12 maja klasa 1b wraz z nauczycielami: Danutą Hernacką, Ludmiłą Knopik i Małgorzatą Gładysiak wybrała się do Księgarni z Bajki do Poznania na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke – jednym z popularniejszych pisarzy dla najmłodszych.

 Na początku autor opowiadał o tym, że jako mały chłopiec nie lubił czytać książek, wolał grać w piłkę z kolegami. Później w jego życiu pojawiła się ciotka, która zamykała go w pokoju w swoim domu i mówiła do niego, że nie wyjdzie dopóki nie przeczyta książki Jana Grabowskiego pt. „Finek”. Na początku sięgał po nią ze wstrętem, ale po kilku godzinach czytanie sprawiło mu już przyjemność. Dalej opowiadał, że pierwszą książką, jaką przeczytał z własnej woli, to był komiks o „Kleksie”. Do dziś pisarz jest wielbicielem komiksów i polecał ich czytanie obecnym na spotkaniu dzieciom. Twierdzi, że to świetny sposób, żeby zapoznać dziecko z przedmiotem, jakim jest książka. Następnie wspominał na jakie pytania  musi najczęściej odpowiadać na spotkaniach autorskich, na przykład: Czy to pan napisał Biblię?, czy lubi się pan całować ? i czy był pan kiedyś przystojny ?.

Po krótkiej prezentacji swoich książek autor zadawał uczestnikom podchwytliwe zagadki, na które dzieci z entuzjazmem odpowiadały.

Na zakończenie spotkania Grzegorz Kasdepke składał autografy w książkach, które można było w atrakcyjnej cenie kupić na miejscu.

Jednym z najlepszych sposobów promowania literatury dziecięcej jest żywy kontakt z ciekawą osobowością autora i z jego dorobkiem artystycznym.