Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Spotkanie autorskie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim

Dnia 16 maja b.r. nauczyciele bibliotekarze wraz z wychowawcami klas 2c, 3b, 3d uczestniczyli w spotkaniu autorskim ze znanym pisarzem dla dzieci Łukaszem Wierzbickim. Wydarzenie to miało miejsce w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu, dziękujemy za zaproszenie.

Celem spotkania było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, a także zapoznanie z twórczością autora, szczególnie z najnowszą książką zatytułowaną „Ocean to pikuś”.

Na początku autor ciekawie przedstawił okoliczności powstania jego pierwszej książki przygodowej pt.”Afryka Kazika” opisującej samotną podróż pieszo i na rowerze odbytą przez Kazimierza Nowaka, podróżnika z lat 30-tych XX wieku.

Potem autor opowiadał o książce pt. "Dziadek i niedźwiadek" opisującej w przystępny dla dzieci sposób historię małego niedźwiadka, adoptowanego w Iranie przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Mały niedźwiadek został odkupiony od właściciela przez żołnierzy, m.in. za konserwy. Niedźwiedź został wciągnięty do stanu ewidencyjnego 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Wierzbicki opisuje losy zwierzęcia - jego wychowanie przez żołnierzy, a także jego "służbę". W czasie bitwy pod Monte Cassino pomagał dźwigać skrzynie z amunicją. Żołnierze uhonorowali zwierzę - w logotypie kompanii znalazła się sylwetka niedźwiedzia, dźwigającego pocisk artyleryjski.

Kolejna powieść przygodowa oparta na prawdziwej historii to książka pt. „Machiną przez Chiny”. Halina i Stach to para nieco szalonych podróżników. Są lata 30-te XX wieku, a oni właśnie się pobrali. Postanawiają wyruszyć w podróż poślubną... motocyklem do Chin. Na szlaku, pośród azjatyckich pustyń i dżungli, czeka na nich cała masa zdumiewających przygód.
Następnie pisarz opowiadał o książce pt."Drzewo"  barwnej podróży przez świat słowiańskich mitów – zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący. Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.
Najszerzej Łukasz Wierzbicki zaprezentował swoją ostatnio wydaną pozycję pt.”Ocean to pikuś”, książka ta zabrała nas w zuchwały rejs przez Atlantyk. To opowieść o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu i pogody ducha marzycielu, który w 2010 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Autor bardzo ciekawie opowiadał o spotkaniu z podróżnikiem, zachęcał dzieci na widowni do realizacji własnych marzeń z odwagą i pasją. Pisarz ma nadzieję, że przygody Aleksandra Doby staną się natchnieniem dla dzieci do snucia własnych marzeń, planów na ciekawe życie. Autor apelował wręcz do uczniów, żeby szukali własnych pasji, zainteresowań, które budzą radość i chęć działania. Następnie aby zamieniać marzenia w plany, a te aby zawsze dokładnie realizować, nie obawiając się porażki, wysiłku i ciężkiej pracy. Porażki nie należy traktować jako przegranej, ale jako kolejną lekcję w dążeniu do wyznaczonego celu. Autor przy pomocy rekwizytów wciągał dzieci do odegrania scenek na morzu pełnych grozy, a sam czytał odpowiednie fragmenty książki „Ocean to pikuś”.

Na zakończenie spotkania dzieci zadawały pytania pisarzowi, a potem można było kupić książki i poprosić o pamiątkowe autografy.

Tego typu spotkania są bardzo wartościowe dla uczniów, rozbudzają wyobraźnię, zachęcają do czytania książek autora, z którym miały bezpośredni kontakt oraz zachęcają do podróżowania.