Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Spotkanie autorskie z pisarką Elizą Piotrowską

Dnia 4 maja ponownie w naszej szkole gościła Eliza Piotrowska znana pisarka i ilustratorka książek dla dzieci.

Celem spotkania autorskiego był rozwój kompetencji czytelniczych wśród naszych uczniów, promocja czytelnictwa oraz propagowanie zamiłowania do czytania wartościowej literatury dziecięcej.

W spotkaniach wzięły udział klasy drugie i trzecie w holu naszej szkoły. Pisarka w ciekawy sposób opowiadała o okolicznościach powstawania kolejnych tytułów książek z serii Ciocia Jadzia…

Główny bohater serii to alter ego autorki, to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, wesoła, bezpośrednia, nigdy nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę na wszystkie problemy. Tomik „Ciocia Jadzia” składa się z dziesięciu dowcipnie napisanych opowiadań zilustrowanych przez autorkę.

„Ciocia Jadzia Tęcza”to ciąg dalszy przygód cioci Jadzi i jej niezależnie myślącej siostrzenicy. Ciocia Jadzia zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta. Ma też niekonwencjonalne pomysły i oryginalnych znajomych, a przepisy na potrawy po prostu wymyśla. Z ciocią Jadzią wszystko jest ciekawe, zabawne, ale też pouczające? Nawet oglądanie telewizji, wyprawa do kina czy zwykły spacer.

„Ciocia Jadzia Szkoła”opowiada o tym, jak ciocia została woźną w szkole!. Dobrze się składa bo jej bratanica właśnie zaczyna naukę w pierwszej klasie i obecność cioci Jadzi dodaje jej odwagi. Ciocia zajmuje się też kotłownią i często przebywa w piwnicy. A tam są rury, w nich pogłos i czasem można poznać szkolne tajemnice i wpływać na bieg wydarzeń...

„Ciocia Jadzia w Rzymie”to kolejna propozycja autorki opisująca wesołe przygody, które zaczynają się już w samolocie podczas lotu do Rzymu, kiedy to wszyscy zakładają kamizelki ratunkowe w obawie przed katastrofą. Ale to na szczęście fałszywy alarm. W Rzymie są zabytki, ale nie tylko. Są też dobre lody, pizza i nowe znajomości. Wycieczka do Rzymu okazuje się bardzo udana, jak zresztą wszystko w czym macza palce ciocia Jadzia.

Ostatnią z tej serii książką jest „Ciocia Jadzia w Rio” dokąd nasza bohaterka wybrała się wraz z rodziną, gdzie czekał na ciocię jej narzeczony wujek Zenek… Innym celem podróży było zwiedzanie Brazylii podczas odbywającej się tam olimpiady sportowej.

Oprócz ciekawych tekstów autorka jest także ilustratorką własnych książek, co sprawia, że ilustracje utrzymane w stylu prostych rysunków komiksowych, bajecznie kolorowych i niesłychanie dynamicznych są dodatkową zachętą i pomocą w wyobrażaniu sobie świata przedstawionego w każdej książce.

Eliza Piotrowska to ciekawa autorka, która rozumie świat najmłodszych i potrafi wykorzystać najbardziej zwariowane pomysły tak, by dzięki nim jednocześnie bawić i uczyć.

Na zakończenie spotkania autorka składała autografy na swoich książkach, które można było zakupić w holu naszej szkoły.

 

Organizatorem spotkania była pani Danuta Hernacka i Księgarnia "Bajka" z Poznania