Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Promocja książki pt. "Grzywą malowane"

26 listopada odbyły się zajęcia promujące książkę naszej lokalnej pisarki – pani Agaty Widzowskiej Pasiak pt. „Grzywą malowane”.

W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy 4d. Na początku nauczyciel bibliotekarz przeczytał fragment tej powieści, która jest kontynuacją książki pt. „Koń na receptę”. Kolejne przygody Jagody i grupy dzieci, spędzających wakacje w Dąbrówce, widziane oczami nowej bohaterki, Gai. W okolicy dzieją się niezwykłe rzeczy: inwazja królików, podejrzane ucieczki koni i innych zwierząt gospodarskich, dziwne malunki na murach Starego Młyna, muzyka dobiegająca z lasu i przemykająca postać Czarnego Maxa. To tylko niewielka część pasjonujących wydarzeń, które sprawiają, że dzieci ponownie jednoczą siły, aby rozwikłać tajemnicę białej klaczy i kolorowych koni. Grzywą Malowane to poruszająca opowieść o próbach porozumiewania się ludzi i zwierząt. Jednak przede wszystkim jest to historia o przeznaczeniu i o tym, że sztuka może uratować czyjeś życie.

            Następnie nauczyciel bibliotekarz opowiedział dzieciom o pisarce, podał definicję hipoterapii oraz wyjaśnił trudne terminy, które pojawiły się w książce.

Potem uczniowie, tak jak bohaterka książki próbowali rozwinąć skrót STK. Po przeczytaniu wszystkich propozycji, dzieci przystąpiły do ostatniego zadania, które polegało na wykonaniu rysunku konia. Efekty pracy uczniów z klasy 4d można zobaczyć poniżej.

Nauczyciele bibliotekarze polecają również pierwszą część powieści pt. „Koń na receptę”. Miłość do koni bywa lekiem. Przekonała się o tym grupa dzieci spędzająca wakacje na wsi w ośrodku hipoterapii. Między podopiecznymi a zwierzętami tworzy się silna więź. Szczególnie ważny staje się tytułowy koń na receptę, Szogun, którego chce odebrać stadninie jego właścicielka. Dzieci szukają rozwiązania. Rozbijają swoje skarbonki, zbierają w lesie jagody i grzyby. Piszą również wiersze o koniach, malują do nich ilustracje i próbują sprzedać swoje dzieła turystom. Czy ich wysiłki okażą się skuteczne, a zarobione pieniądze wystarczą na wykupienie Szoguna, by mógł nadal służyć ich niepełnosprawnym kolegom? „Koń na receptę” to poruszająca opowieść o wielkiej sile przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami losu i satysfakcji ze wspólnego działania. Jednak przede wszystkim to historia o miłości pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Miłości, która niesie uzdrowienie.  

Bohaterką książki jest nastoletnia panna, która z powodu kłopotów rodziny (choroba mamy i zagrożenie pracy taty) zamiast szósty raz pojechać do Egiptu, musi spędzić wakacje u ciotki w stajni w lesie. I jest z tego powodu bardzo niezadowolona. Oczywiście tylko na początku. Akcja, która pozwoli Jagodzie dojrzeć i zmienić nastawienie do życia, zawiązana jest wokół ratowania Szoguna - konia, który świetnie sprawdza się w roli terapeuty dla niepełnosprawnych dzieci. Książki Agaty Widzowskiej-Pasiak są przewidywalne jak i krzepiące. Oczywiście dzieciakom dzięki ciężkiej pracy, twórczemu nastawieniu, szczęśliwemu zbiegowi okoliczności w ostatniej chwili uda się uratować konia.