Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Promocja książek o Australii

W kwietniu i połowie maja 2018 roku nauczyciele bibliotekarze włączyli się w szkolny projekt „Australia i Nowa Zelandia”.

Celem zajęć było zapoznanie młodzieży z literaturą , której akcja rozgrywa się w tych dalekich, egzotycznych rejonach świata.

Zajęcia odbyły się w klasach piątych i szóstych. Najpierw nauczyciel zapoznał uczniów z książką Alfreda Szklarskiego pt. „Tomek w krainie kangurów”, która opowiada o przygodach Tomka Wilmowskiego podczas jego podróży do Australii. Następnie głośno czytaliśmy ciekawe fragmenty

opisujące trasę podróży statku Aligator,  a także mrożące krew z żyłach sceny  np. gdy uczestników wyprawy spotyka burza piaskowa, opisy polowań na dzikie zwierzęta, także piękne opisy krajobrazu sawanny i pustyni.

Potem nauczyciel przedstawił uczniom piąty tom z cyklu Kroniki Archeo pt. „Zagadka Diamentowej Doliny” Agnieszki Stelmaszyk.

Książka opowiada o wyprawie Bartka i Ani Ostrowskich do dalekiej Australii, do której lecą na zaproszenie cioci Barbary – ekscentrycznej dziennikarki. Jest ona w posiadaniu starej mapy, według której młodzi Ostrowscy próbują odnaleźć Diamentową Dolinę. Spotyka ich wiele niebezpiecznych przygód na tych ogromnych, trudnych do przeżycia pustkowiach.

 Następnie czytaliśmy wybrane fragmenty , dzięki którym młodzież dowiedziała się wiele o roślinach i zwierzętach australijskich, a także kim byli James Cook czy Edmund Strzelecki.

Mamy nadzieję, że ta wartościowa literatura była doskonałym uzupełnieniem naszego szkolnego projektu o Australii, ponieważ oprócz pięknych obrazowych opisów przyrody oraz dynamicznie rozgrywającej się akcji dzieci w przyjemny sposób zdobyły wiele wiadomości.