Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Projekt Vincent van Gogh

W połowie października nauczyciele bibliotekarze obejrzeli w Multikinie w Poznaniu premierowy film produkcji polsko - brytyjskiej o życiu i twórczości jednego z największych twórców sztuki współczesnej – Vincencie van Goghu.

Była to niezwykła historia życia i zagadkowej śmierci jednego z najsłynniejszych  malarzy wszech czasów, opowiedziana poprzez jego znakomite dzieła. Wiadomo, że artysta zmarł w tragicznych okolicznościach, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent”opowiada właśnie tę historię w oryginalnej , pełnometrażowej animacji malarskiej. Każda z 65000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata. Dopiero podczas postprodukcji materiału  malarze przenosili obraz klatka po klatce na płótna, które później zostały animowane. Namalowanie w ten sposób sekundy filmu trwało nawet tydzień. Tym sposobem dzieła van Gogha ożyły i przemówiły do współczesnego odbiorcy. To fantastyczny projekt, który przyciągnął i połączył we wspólnym wysiłku tylu ludzi.

Jest to bardzo nowatorski sposób na przybliżenie i poznanie twórczości holenderskiego malarza. Film zainspirował nas do zajęć z uczniami, podczas których, zaprezentowano malarstwo van Gogha przy wykorzystaniu albumów  i książek z serii „Nazywam się...”, opowiadających o sposobie malowania, o charakterze i kolejach losu słynnego Holendra. Najpierw głośno czytaliśmy wybrane fragmenty książki, potem przy pomocy wydawnictw albumowych omówiliśmy cechy charakterystyczne stylu malarstwa Vincenta van Gogha. Na kolejnych zajęciach uczniowie podejmą próbę namalowania swojej wersji słynnych „Słoneczników” w stylu impresjonistycznym. Każdy sposób jest dobry na promowanie sztuki wyższej, a forma filmu w dzisiejszych czasach nadaje się do tego chyba najbardziej. 

Polecamy również książkę o malarzu: