Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Projekt biblioteczny „Czytam sobie”

Czytam sobie” to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania skierowany do najmłodszych czytelników – dzieci w wieku 5-8 lat.

Celem programu jest zachęcenie dzieci do nauki samodzielnego czytania oraz rozwój kompetencji czytelniczych wśród najmłodszych.

Książeczki z serii „Czytam sobie” to nie tylko wartościowe edukacyjnie pozycje, ale także atrakcyjne pod względem artystycznym.

Wydawnictwo Egmont Polska do współpracy przy tworzeniu serii zaprosiło pisarzy tej miary co Grzegorz Kasdepke, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka, Ewa Nowak, Joanna Olech czy Małgorzata Strzałkowska. Zabawnym historyjkom ich autorstwa towarzyszą ilustracje, m.in. Joanny Rusinek, Jony Jung, Daniela de Latour, Mikołaja Kamlera. Serię rozpoczyna dziewięć tytułów – po trzy w obrębie kolejnych poziomów czytelniczego zaawansowania dziecka. Dzięki nim zaczyna ono naukę od składania wyrazów z liter, następnie z sylab, by wreszcie – w książeczkach z poziomu „dla zaawansowanych” – płynnie czytać całe zdania.

Stosownie do poziomu odbiorców czcionki w tekstach mają różny rozmiar oraz proporcje względem rysunków. Książeczki dla początkujących mają krótsze zdania oraz przewagę ilustracji, z kolei tytuły dla bardziej wyrobionych małych miłośników literatury przypominają już „prawdziwe książki”, z nielicznymi, czarno-białymi obrazkami.

Do programu przystąpiła klasa 1 H, która wraz z wychowawcą panią Alicją Nowak regularnie co tydzień odwiedzają bibliotekę w celu wymiany książeczki na nowy tytuł z powyższej serii. Uczniowie chętnie wypożyczają książki, tym bardziej że za każdym razem czeka na nich nagroda (naklejka, kolorowanka, lizak itp).

Przy okazji pragniemy podziękować naszej Radzie Rodziców, dzięki hojności której nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe tytuły z tej bardzo wartościowej serii , która wspierając naukę czytania dziecka, zarazem przyczynia się do jego wszechstronnego rozwoju i zadowolenia.