Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Pasowanie na czytelnika

Pod  koniec grudnia 2018 roku w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

Celem spotkania było wpisanie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników naszej szkoły, a tym samym zachęcenie ich do korzystania z usług biblioteki oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci.

Zachęcenie ich do czytania i wypożyczania książek.

Najpierw każdą pierwszą klasę nauczyciel bibliotekarz oprowadził po bibliotece wyjaśniając funkcje i przeznaczenie każdego z pomieszczeń bibliotecznych. Następnie omówiono najważniejsze punkty regulaminu oraz zasady wypożyczania książek. Potem na podstawie bajki „Basia i biblioteka” Zofii Staneckiej dzieci miały za zadanie narysować bohatera  do swojej wymyślonej książki. Dla niezdecydowanych były przygotowane  gotowe szablony postaci występujących w bajce. Następnie  zapoznano dzieci z rodzajami książek wyświetlając im bajkę pt. „Świnka Peppa i biblioteka”.

Potem krótko omówiono zasady korzystania i wypożyczania księgozbioru, zapoznano z rodzajami książek gromadzonymi oraz z procesem powstawania tak niezwykłych przedmiotów jakimi są książki.

Następnie złożono przyrzeczenie czytelnika, po którym każdy pierwszoklasista został indywidualnie pasowany na czytelnika biblioteki szkolnej.

Potem każdy uczeń otrzymał elektroniczną kartę biblioteczną, która stanowi ważny dokument podczas odwiedzin w bibliotece.

Na zakończenie spotkania wskazano na korzyści płynące z czytania bajek

i baśni, zaproszono klasę do wypożyczenia pierwszych lektur oraz zachęcano każdą pierwszą klasę do częstych odwiedzin naszej biblioteki.