Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Pasowanie na czytelnika

Na początku grudnia 2017 roku w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

Celem spotkania było wpisanie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników naszej szkoły, a tym samym zachęcenie ich do korzystania z usług biblioteki oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci.

Zachęcenie ich do czytania i wypożyczania książek.

Najpierw każdą pierwszą klasę w baśniowy klimat  wprowadziło krótkie przedstawienie teatralne pt. „Biały wróbelek” w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów z kl.7b oraz 7c. Następnie przeprowadzono zabawy interakcyjne ściśle związane z wcześniej obejrzaną sztuką. Były to zagadki, wyliczanki, krótkie wierszyki z pokazywaniem oraz pytania dotyczące zachowań bohaterów spektaklu.

Potem krótko omówiono zasady korzystania i wypożyczania księgozbioru, zapoznano z rodzajami książek gromadzonymi oraz z procesem powstawania tak niezwykłych przedmiotów jakimi są książki.

Następnie złożono przyrzeczenie czytelnika, po którym każdy pierwszoklasista został indywidualnie pasowany na czytelnika biblioteki szkolnej.

Potem każdy uczeń otrzymał elektroniczną kartę biblioteczną, która stanowi ważny dokument podczas odwiedzin w bibliotece.

Na zakończenie spotkania wskazano na korzyści płynące z czytania bajek

i baśni, zaproszono klasę do wypożyczenia pierwszych lektur oraz zachęcano każdą pierwszą klasę do częstych odwiedzin naszej biblioteki.