Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Pasowanie na czytelnika

Pod koniec lutego 2016 roku w bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

Celem spotkania było wpisanie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników naszej szkoły, a tym samym zachęcenie ich do korzystania z usług biblioteki oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci.

Zachęcenie ich do czytania i wypożyczania książek.

Najpierw każdą pierwszą klasę w baśniowy klimat postaci  bajkowych  wprowadziło krótkie przedstawienie teatralne pt. „Zaproszenie do bajki” w wykonaniu uczniów klasy 3b.

Potem krótko omówiono zasady korzystania i wypożyczania księgozbioru, zapoznano z rodzajami książek gromadzonymi oraz z procesem powstawania tak niezwykłych przedmiotów jakimi są książki.

Następnie złożono przyrzeczenie czytelnika , po którym każdy pierwszoklasista został indywidualnie pasowany na czytelnika biblioteki szkolnej.

Potem każdy uczeń otrzymał elektroniczną kartę biblioteczną, która stanowi ważny dokument podczas odwiedzin w bibliotece.

Na zakończenie spotkania wskazano na korzyści płynące z czytania bajek i baśni, zaproszono klasę do wypożyczenia pierwszych lektur oraz zachęcano każdą klasę do częstych odwiedzin naszej biblioteki.