Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Nowe tytuły lektur w klasach 1-4

W związku z tym, że jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży chcemy zaproponować nauczycielom wzbogacenie kanonu lektur o nowe tytuły.

 W tym celu w październiku księgozbiór biblioteki wzbogacił się o nowe tytuły książek, więc serdecznie  zachęcamy wychowawców do wybierania tych książek. 

Uważamy, że jest to wspaniałe wzbogacenie kanonu lektur w klasach 1-4:

 

1.      „Tajemnica diamentów„Martina Widmarka

        25 egz.                (powieść detektywistyczna dla dzieci);

 

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają również oczytani szóstoklasiści!

 

 

2.      „Asiunia”Joanny Papuzińskiej          

25 egz.                        (tematyka II Wojny Światowej);

 

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

 

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego

 

 

3.      „Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki  z serii "Magiczne drzewo"

25 egz.                         (fantastyka);

 

Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia... Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe...