Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Magiczna biblioteka

W ramach projektu bibliotecznego „Czytam, więc jestem” nauczyciele bibliotekarze w klasach szóstych przeprowadzili zajęcia, których celem był rozwój kompetencji czytelniczych, zwrócenie uwagi na rolę książki w życiu człowieka oraz propagowanie czytelnictwa.

Na podstawie odpowiednio dobranych tekstów literackich uczniowie wykonywali różnego rodzaju przedsięwzięcia,  głównie  działania w formie plastycznej.

Po zapoznaniu się z fragmentem książki Josteina Gaardera pt. „Magiczna biblioteka Bibbi Bokken”, w którym to obrazowo i filozoficznie objaśniono czym jest książka „…Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne. To niepojęte, fantastyczne i magiczne, że dwadzieścia sześć liter w alfabecie da się złożyć na tyle sposobów, że zapełnią długie półki z książkami i zabiorą nas w świat, który nigdy się nie kończy. Wciąż rośnie i rozszerza się, dopóki na tej ziemi istnieć będą ludzie”.

 Potem uczniowie dowiedzieli się kto to jest bibliofil, co to są inkunabuły, inicjały, ekslibrisy, a następnie dzieci samodzielnie wykonywały swoje ekslibrisy – graficzne znaki własnościowe danego egzemplarza książki. Posługiwanie się ekslibrisem było i jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela.