Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Konkurs pięknego czytania dla klas 4-6

Dnia 5 czerwca w bibliotece jak co roku odbył się konkurs pięknego czytania na poziomie klas czwartych, piątych i szóstych. Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy posiedli w stopniu najwyższym umiejętność pięknego czytania, a także rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz propagowanie czytania wartościowych tekstów. W tym roku konkurs oparty był na tytułach nowych lektur, które wpisane zostały do kanonu lektur obowiązkowych. Uczniowie klas czwartych mieli do przeczytania fragment „Asiuni” Joanny Papuzińskiej, historii małej Asiuni, autorki dla której wojna zaczęła się tuż po piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Pozycja z pięknymi, malarskimi ilustracjami pozwoli uczniom na poznanie okropności II wojny światowej.

Uczniowie klas piątych mieli do przeczytania wylosowany fragment „Afryki Kazika” Łukasza Wierzbickiego, wspomnień przedwojennego podróżnika Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które Wierzbicki  przetransponował na opowiadania dla dzieci. Dzięki nim młody czytelnik może poznać niezwykłego podróżnika, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył samotnie Afrykę pieszo i na rowerze.

Uczniowie klas szóstych mieli do przeczytania fragment kolejnej lektury Łukasza Wierzbickiego pt. „Dziadek i niedźwiadek”, opowiadającej prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu – żołnierzu, a przy tym niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka…

Uczniowie zaprezentowali wcześniej wylosowane fragmenty powyższych lektur, a komisja oceniając poszczególnych uczniów kierowała się następującymi kryteriami: poprawnością i wyrazistością czytanego tekstu, płynnością, tempem i intonacją. Oto wyniki konkursu

Na poziomie klas czwartych :

I miejsce – Agata Górka kl. 4e

II miejsce – Emilia Małecka kl. 4e

Na poziomie klas piątych:

I miejsce – Olga Nowakowska kl.5f

II miejsce – Tomasz Pawlaczyk kl.5c

III miejsce – Patrycja Palacz kl.5c

Na poziomie klas szóstych:

I miejsce – Oliwia Kolasińska kl.6f

II miejsce – Paweł Swiątek kl.6e

III miejsce – Natalia Wichłacz kl.6f

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki ufundowane przez nauczycieli bibliotekarzy. Tą drogą kierujemy wielkie podziękowania dla pani Agnieszki Sokołowskiej - logopedy, która pomagała  nam w wyłonieniu najpiękniej czytających uczniów.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy