Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Konkurs pięknego czytania

Dnia 28 kwietnia w naszej bibliotece jak co roku odbył się konkurs pięknego czytania na poziomie klas czwartych, piątych i szóstych. Celem konkursu było wyłonienie najlepiej czytających uczniów w naszej szkole. Także rozbudzenie w uczniach wrażliwości na piękno czytanego słowa oraz rozwijanie twórczych talentów, doskonalenie umiejętności pięknego czytania i kształtowanie kultury czytelniczej.

Tym razem konkurs polegał na przeczytaniu fragmentu  książki Henryka Sienkiewicza pt.  „W pustyni i w puszczy”.

Tym sposobem nasza biblioteka wpisała się w obchody Roku Sienkiewicza w naszym kraju.

Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza .                 

W uzasadnieniu czytamy – Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości. Jego powieści historyczne podtrzymywały kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.

Na wstępie nauczyciel bibliotekarz przybliżył sylwetkę pozytywistycznego pisarza zwracając szczególną uwagę na tło historyczne oraz okoliczności powstania jedynej powieści Sienkiewicza skierowanej do dzieci i młodzieży. Inspiracją do jej napisania była wyprawa na safari do Zanzibaru, skąd pisarz z dumą donosił w ówczesnej prasie o swoim polowaniu na hipopotamy. W poznanych wówczas realiach afrykańskich osadził akcję swojej powieści dla młodzieży zatytułowanej „W pustyni i w puszczy”.

Potem nastąpiło losowanie numeru fragmentu, który zarazem wskazywał kolejność publicznego wystąpienia . Komisja oceniając poszczególnych uczestników kierowała się następującymi kryteriami : poprawnością czytanego tekstu, wyrazistością i płynnością czytania oraz odpowiednim tempem i intonacją , a także interpretacją tekstu.

Komisja po uważnym wysłuchaniu wszystkich osób wyłoniła najlepiej czytających uczniów:

- na poziomie klas czwartych

I miejsce  Karolina Sękowska kl.4f

II miejsce  Urszula Pogodzińska kl.4d

III miejsce  Aleksandra Ciećka kl.4b

- na poziomie klas piątych

I miejsce  Kacper Wrzesiński kl.5d

II miejsce  Julia Skweres kl.5d

III miejsce  Małgorzata Bielewicz kl.5e

- na poziomie klas szóstych

I miejsce  Anna Kaczmarek kl.6c

II miejsce  Zofia Jaworska kl.6b

III miejsce  Weronika Murawka kl.6b

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły.