Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Konferencja „Wolność liczy się w każdym wieku”

Dnia 31 października 2018 roku nauczyciele bibliotekarze czynnie włączyli się w obchody 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego uczestnicząc w konferencji pod hasłem „Wolność liczy się w każdym wieku” w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie.

Celem spotkania było poznanie nowego narzędzia edukacyjnego jakim jest Lapbook oraz aktywny udział w warsztatach, na których zostały w grupach wykonane lapbooki tematycznie związane z historią odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Na początku przedstawiono prezentację nt. Lapbooka

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa Lapbook (albo w wolnym tłumaczeniu „książka na kolanach”) .