Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Japonia na co dzień – warsztaty origami

17 listopada 2014 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była Japonia. Uczniowie dwóch klas piątych (5c, 5d) obejrzeli przygotowaną przez pracownika swarzędzkiej filii biblioteki pedagogicznej, panią Kornelię Choryńską prezentację poświęconą kulturze, tradycji i obyczajom kraju kwitnącej wiśni. Dzieci dowiedziały się, gdzie leży Japonia, jakie są symbole charakterystyczne dla tego kraju, jak wygląda tradycyjna i nowoczesna Japonia oraz co charakteryzuje ludzi tam mieszkających.

 Dzięki zaprezentowanym zdjęciom i przedmiotom przywiezionym z podróży, uczniowie poznali elementy składające się na tradycyjny japoński strój, sprawdzili, czy ławo jest posługiwać się pałeczkami i czy czarki do picia herbaty są wygodniejsze niż kubki. W trakcie zajęć uczniowie nauczyli się kilku podstawowych zwrotów grzecznościowych w języku japońskim i dowiedzieli się, jak można zapisać imiona przy użyciu systemu pisma sylabicznego.

 W drugiej części spotkania dzieci wzięły udział w warsztatach origami. Z dużą chęcią i ogromnym zaangażowaniem składały kartki papieru w przestrzenne figury zwierząt. Efektem ich pracy były papierowe łabędzie i skaczące żabki.

 Na zakończenie zajęć uczniowie przeglądali książki o samurajach oraz przedmioty związane z kulturą wschodu.