Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
25 listopada w Dzień Pluszowego Misia nasza biblioteka gościła dzieci ze świetlicy. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kompetencji czytelniczych wśród najmłodszych. Najpierw dzieci wysłuchały audiobooka pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Potem omówiona została dokładnie treść bajki, poprzez zadawanie pytań dzieciom. Następnie dzieci wymieniały tytuły bajek i filmów, w których głównym bohaterem był miś. Dalej uczniowie przystąpili do wykonania rysunku misia według konkretnej instrukcji podanej przez nauczyciela bibliotekarza. Na zakończenie zajęć nasi milusińscy obejrzeli bajkę o misiu Benjaminie, która bardzo się wszystkim podobała