Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Dzień Książki i Praw Autorskich

Dnia 23 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich nauczyciele bibliotekarze wraz z uczniami naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Danutą Zawadzką – znaną pisarką literatury dziecięcej. Spotkanie to odbyło się w księgarni Pinokio w Swarzędzu. Celem imprezy było kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród najmłodszych, a także przybliżenie sylwetki poczytnej autorki książek dla dzieci jaką niewątpliwie jest Danuta Zawadzka.

Na początku autorka pokazywała dzieciom różne przedmioty , a one miały odgadywać czy dany rekwizyt potrzebny jest do napisania książki, czy absolutnie nie. Później pisarka zobrazowała dosłownie autora książki prezentując go jako człowieka z głową w chmurach. Zwróciła także uwagę na inne związki frazeologiczne związane z twórczością pisarską.

Następnie wyjmowała z kuferka swój dorobek literacki, omawiając krótko każdą pozycję w ciekawy i przystępny sposób, zachęcając tym samym do przeczytania danej książki. Najpierw poznaliśmy Bartka Koniczynę – jako głównego bohatera i zarazem pacynkę towarzyszącą spotkaniu, którego zwariowane przygody opisane są w następujących książkach:

Wyczyny Bartka Koniczyny”

„Bartek Koniczyna i tajemnicza dziewczyna”

„Bartek Koniczyna i Banda z Zaniemyśla”

„Bartek Koniczyna, Pulpet i rodzina”

Później pisarka opowiadała o serii książeczek dla najmłodszych napisanych po angielsku, które mają za zadanie uczyć języka obcego, ale poprzez ciekawie opowiadane bajeczki.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, na zakończenie autorka złożyła autografy w książkach uczestników imprezy.