Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Boże Narodzenie na pustyni

24 listopada odbyły się zajęcia wprowadzające w klimat Bożego Narodzenia na pustyni oparte na fragmencie książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas 5d, 6b i 6c.

Celem zajęć było rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród naszych uczniów oraz pobudzanie wrażliwości plastycznych.

Na początku przeczytaliśmy fragment powyższej książki, opisujący w jaki sposób obchodzone jest święto Bożego Narodzenia przez samotnych podróżników znajdujących się w Afryce. Narrator (słynny podróżnik Kazimierz Nowak) z tęsknoty za domem przyozdabiał drzewko afrykańskie wszystkim co miał pod ręką. Za współtowarzyszy wieczerzy służyły mu ciekawskie surykatki, rodzina pawianów i różne insekty. Z tęsknoty za krajem podróżnik głośno śpiewał polskie kolędy oraz pisał listy świąteczne do najbliższych w Polsce.

Po omówieniu różnic w obchodzeniu świąt w różnych aspektach między Polską, a egzotyczną dla nas gorącą Afryką uczniowie przystąpili do wykonania prac plastycznych, których tematem był wymarzony prezent na Boże Narodzenie.

Wśród wielu propozycji znalazły się książki pod choinkę, co nas nauczycieli bibliotekarzy szczególnie bardzo ucieszyło. Święta to czas wyjątkowy dla ludzi mieszkających pod różną szerokością geograficzną.

Zapraszamy Was do obejrzenia zdjęć słynnego podróżnika Kazimierza Nowaka podczas wyprawy po Afryce.