Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Bella i Sebastian - recenzja filmu

 

"Bella i Sebastian" to seria filmów familijnych o niesamowitej przyjaźni między człowiekiem a psem.

Trzecia część przygód Belli i Sebastiana będzie miała premierę dopiero 1.06. tego roku, jednak nasi nauczyciele bibliotekarze mieli możliwość obejrzenia go już 23 kwietnia. Jest to film familijny, którego z racji niebywałego piękna zdjęć i wciągającej akcji nie powinni ominąć nawet najbardziej dorośli widzowie.

Dla małego sieroty Sebastiana śnieżnobiałe (po kąpieli) psisko okazuje się być najlepszym przyjacielem i obrońcą, zranionym zwierzęciem potrzebującym odrobiny ciepła i zaufania. Akcja filmu toczy się w roku 1943, na granicy francusko-szwajcarskiej, a więc na terenach okupowanych, stąd w filmie oprócz wiodącego wątku przyjaźni chłopca i psa (konkretnie pirenejskiego psa górskiego) znalazły się wątki dotyczące uchodźców przeprawiających się przez góry i życia pod butem wroga.

 

To nie pierwsza ekranizacja powieści Cécile Aubry: był już serial, było nawet japońskie anime! Nicolas Vanier zmienił to i owo (chłopiec jest nieco starszy niż w książce, dodany został wątek przeprawy żydowskich uchodźców), ale generalnie pozostał wierny oryginałowi: to poruszająca opowieść o odkrywaniu świata, wzruszającej przyjaźni, poszanowaniu praw natury. Wojna jest w niej tłem, dodatkiem, ale determinuje wiele zachowań i zdarzeń. Porządne kino familijne, polecane zwłaszcza tym dzieciom, które potrafią się na chwilę skupić, nie oczekują, że nieustannie będzie się coś działo – akcja toczy się bowiem dość wolno i brak tu spektakularnych sekwencji akcyjnych (może z wyjątkiem zimowych finałowych sekwencji przeprawy).

Jeśli z braku dzieci nie mamy powodu, by sięgnąć po kino familijne w tym wypadku jesteśmy całkowicie usprawiedliwieni. Film jest bowiem wysmakowany estetycznie, co sprawia, że nawet dorośli znajdują w jego oglądaniu niesamowitą przyjemność. Ma piękne zdjęcia nieskażonej cywilizacją przyrody i górskich plenerów. Aż chce się w góry!

 

Polecamy

Fragment recencji filmu ze strony: https://www.telemagazyn.pl/artykuly/bella-i-sebastian-bohaterski-psiak-czy-przebiegly-zabojca-recenzja-47071.html